SOS1.jpg
SOS1.jpg
Slide 1
Slide 1
previous arrow
next arrow

JU Centar za socijalni rad Pljevlja obilježio Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja, dana 28.02.2024. godine direktorica Centra za socijalni rad Pljevlja, Tamara Bajović, pedagoškinja Sandra Ostojić i psiholog Marinko Vujanović održalli su sastanak sa pedagozima osnovnih i srednjih škola.  Na sastanku je izvršena analiza aktuelnih slučajeva vršnjačkog nasilja i planirane su buduće aktivnosti koje će se realizovati s ciljem rane prevencije i intrevencije u slučajevima vršnjakog nasilja.  U toku 2023. godine Centar za socijalni rad je ukupno imao na evidenciji 70 maloljetnika koji su ispoljili neki od oblika delinkventnog ponašanja.  U svim predmetnim slučajevima postupajući stručni radnici su izradili Procjenu te u saradnji sa školama i roditeljima sačinili Planove pomoći i podrške u skladu sa kojima su preduzimane određene mjere prema maloljetnim licima i pružane usluge savjetodavnog rada, a sve u cilju usvajanja standarda i normi opštedruštveno prihvatljivog ponašanja.

Istog dana, u organizaciji JU Gimnazije „Tanasije Pejatović“ Pljevlja, predstavnici Centra za socijalni rad, pedagoškinja Sandra Ostojić i psiholog Marinko Vujanović su učenicima I i II razreda održali radionicu na temu „Vršnjačko nasilje - prevencija i intervencija“. Tom prilikom učenike su, između ostalog, bliže upoznali sa ulogom i nadležnostima Centra za socijalni rad i motivisali da u slučaju saznanja ili sumnje na vršnjačko nasilje isto prijave. Predstavnci Centra su i pohvalili dosadašnju saradnju sa Gimnazijom čije raznovrsne preventivne aktivnosti daju rezultat u suzbijanju vršnjačkog nasilja. U vezi sa tim su posebno istakli da je najvažnija prevencija, da uvijek treba otvoreno kritikovati nasilje, edukovati djecu, nastavnike, vaspitače, roditelje, realizovati aktivnosti i manifestacije koje promovišu toleranciju, asertivnu komunikaciju i nenasilno rješavanje problema.

Radionica u Srednjoj stručnoj školi

Dana 21.04. 2023. godine JU  Centar za socijalni rad za opštine Pljevlja i Žabljak je u JU Srednja stručna škola Pljevlja održao radionicu na temu “Vršnjačko nasilje- prevencija i intervencija”. Radionicu su vodile predstavnice Centra za socijalni rad, socijalne radnice Lucija Zečević i Jelena Andjelic.

Radionici su prisustvovali učenici I, II i III razreda.

 

Pljevlja: Vršnjačko nasilje- prevencija i intervencija

Dana 4. aprila 2023. godine JU  Centar za socijalni rad za opštine Pljevlja i Žabljak je u JU OŠ “Ristan Pavlović” Pljevlja održao radionicu na temu “Vršnjačko nasilje- prevencija i intervencija”. Radionicu su vodili predstavnici Centra za socijalni rad, socijalna  radnica Lucija Zečević i psiholog Marinko Vujanović.  

Radionici su prisustvovali učenici VIII razreda.

Vršnjačko nasilje- međuinstitucionalna saradnja, prevencija i intervencija

Dana 21. marta 2023. godine JU  Centar za socijalni rad za opštine Pljevlja i Žabljak je realizovao radionicu na temu “Vršnjačko nasilje- međuinstitucionalna saradnja, prevencija i intervencija”. Radionicu su vodili predstavnici Centra za socijalni rad: psiholog Marinko Vujanović, soc. radnice Lucija Zečević i Jelena Anđelić.

Radionica je bila usmjerena na međuinstitucionalnu saradnju, prevenciju i intervenciju kada je riječ o maloljetničkoj delinkvenciji odnosno o vršnjačkom nasilju. Iz Centra su posebno istakli da je bitno da sve relevantne institucije budu uključene u rješavanju ovog problema i u vezi sa tim na radionici su prisustvovali: pedagozi svih gradskih skola, pedagozi i nastavnici JU  Srednje stručne škole i Gimnazije “Tanasije Pejatović”, predstavnici dvije seoske škole JU OŠ Mihajlo Žugić- Odžak i JU OŠ “Radoje Tošić”- Srdanov Grob,  kao i predstavnici Centra za mentalno zdravlje, Opšte bolnice i Uprave policije odnosno inspektori koji rade na liniji maloljetničke  delinkvencije. Učesnicima je omogućeno da interaktivno učestvuju i kroz određene radionice prezentuju ulogu i nadležnost institucije iz koje dolaze.

Takođe, u skladu sa Planom preventivnog  djelovanja Centra za socijalni rad,  u narednim periodu, u saradnji sa skolama  Centar je planirao  da se održe određene radionice  učenicima i njihovim roditeljima  s ciljem podizanja svijesti o pravnim, psihosocijalnim, zdravstvenim i drugim posledicama koje nasilje ima kako za žrtvu tako i za počinioca. 

TRADICIONALNA POSJETA ROMIMA ZA ĐURĐEVDAN

tradicionalna posjeta romimaCentar za socijalni rad za opštine Pljevlja i Žabljak dugogodišnjim predanim radom ulaže napore da Romima, koji žive u naselju Trlica, pruži odgovarajuću pomoć i podršku, a u cilju unaprjeđenja uslova za njihovu socijalnu uključenost – smanjenje siromaštva i suzbijanje diskriminacije. Imajući u vidu značaj izgradnje i jačanje romske kulture i romskog identiteta za adekvatnu integraciju pripadnika ove populacije u društvo, Centar sa posebnim senzibilitetom uvažava njihovu tradiciju i običaje. S tim u vezi, povodom najvećeg i najradosnijeg romskog praznika Đurđevdana, dana 06.05.2021. godine predstavnici Centra, direktorica Branka Danilović i psiholog Marinko Vujanović, tradicionalno i ove godine posjetili su romske porodice koje žive u naselju Trlica i ovom prilikom obradovali najmlađe članove porodica, poklonima u hrani odnosno slatkišima.

Podsjećamo da od početka pandemije koronavirusa stručni radnici Centra sa Romima obavljaju savjetodavno/edukativne razgovore s ciljem podizanja svijesti o  štetnim posledicama koronavirusa i neophodnosti poštovanja  epidemioloških mjera. Posredstvom stručnih radnika, a u okviru pružanja usluga iz domena nadležnosti Centra, određeni broj Roma je testiran na prisustvo koronavirusa, ali valja istaći da od početka epidemije nisu zabilježeni slučajevi zaraze virusom Covid-19 kod Roma, navode iz Centra za socijalni rad.

Kako je u našem gradu aktuelna masovna vakcinacija protiv Covid-19 to su predstavnici Centra sa Romima obavili informativni razgovor i upoznali ih sa procedurom i lokacijama punktova na kojima se mogu vakcinisati te istakli značaj vakcinacije kao  najefikasnije mjere prevencije infekcije koronavirusom.

DONACIJA UNICEFA CENTRU ZA SOCIJALNI RAD ZA OPŠTINE PLJEVLJA I ŽABLJAK

020221 1721Unicef  u saradnji sa ministarstvom finansija i socijalnog staranja realizuje inicijativu koja ima za cilj pružanje pomoći najugroženijim i najpogođenijim porodicama u Crnoj Gori u toku pandemije.  Kao jednu od zajedničkih djelatnosti realizuje i dodjelu tablet RAČUNARA  najugroženijoj djeci koja će im omogućiti nesmetano praćenje školske nastave u toku pandemije.

Kroz inicijativu: "Zaštita najugroženije djece i porodica pogođenih Covid-19 pandemijom" koju sprovodi Unicef uz finansijsku podršku grupe 484 i Ambasade Kraljevine Norveške iz Beograda, donirano je Centru za socijalni rad za opštine Pljevlja i Žabljak 7 tablet računara. Donacija je uručena romskim i hraniteljskim porodicima  koje se nalaze u stanju socijalne potrebe, a čija su djeca redovni učenici osnovnih škola.

Centar za socijalni rad za opštine Pljevlja i Žabljak  izražava zahvalnost  na uručenoj donaciji koja je pokazatelj humanosti i solidarnosti koju kao društvo posjedujemo.

Posjeta generalnog direktora Kuševije Centru za socijalni rad Pljevlja

61220 712Dana 11. juna 2020. godine generalni direktor Direktorata za socijalno staranje i dječju zaštitu Goran Kuševija je boravio u radnoj posjeti Centru za socijalni rad u Pljevljima.

Generalni direktor je održao sastanak sa zaposlenim radnicima Centra. Razgovarano je o unaprjeđenju organizacije i načina rada Centra za socijalni rad, položaju zaposlenih i kvalitetu međuinstitucionalne saradnje na lokalnom nivou. Tom prilikom konstatovano je da je saradnja Centra za socijalni rad sa ostalim institucijama, sa kojima je po prirodi posla upućen na saradnju, na izuzetno visokom nivou.

Planirane su određene aktivnosti koje će se, uz podršku Ministarstva rada i socijalnog staranja, preduzeti u narednom periodu s ciljem unaprjeđenja kvaliteta pružanja usluga iz domena nadležnosti Centra i položaja zaposlenih u istom. Direktor je posebno akcentovao zaposlenima da je potrebno sve uraditi da se indetifikuju i pomognu najugroženiji članovi porodica na teritoriji opština Pljevlja i Žabljak.  Takođe, generalni direktor je istakao i značaj poštovanja etičkih standarda i pravila ponašanja zaposlenih u Centru za socijalni rad, pri tom stavljajući akcenat na važnost da se zaposleni, prilikom pružanja usluga i priznavanja određenih prava iz domena nadležnosti Centra, rukovode principima na kojima se zasniva socijalna i dječja zaštita, a sve u cilju unaprjeđenja kvaliteta života i osnaživanje za samostalan i produktivan život pojedinca i porodice.

Centar za socijalni rad Pljevlja je i do sada prepoznavan kao Centar koji u Crnoj Gori slovi za Centar koji poznaje i primjenjuje standarde i principe socijalnog rada te se očekuje da će pomenute principe i standard shodno dosadašnjoj praksi primjenjivati i u budućem radu.

Povodom Đurđevdana predstavnici Centra za socijalni rad posjetili Rome

 

Pripadnici romske populacije danas obilježavaju najveći i najradosniji romski praznik –Đurđevdan. 

5720 146Centar za socijalni rad za opštine Pljevlja i Žabljak dugogodišnjim predanim radom ulaže napore da, u saradnji sa Ministarstvom rada i socijalnog staranja, Romima koji žive u naselju Trlica pruži odgovarajuću pomoć i podršku, a u cilju unaprjeđenja uslova za njihovu socijalnu uključenost – smanjenje siromaštva i suzbijanje diskriminacije. Imajući u vidu značaj izgradnja i jačanje romske kulture i romskog identiteta za adekvatnu integraciju pripadnika ove populacije u društvo, Centar za socijalni rad sa posebnim senzibilitetom uvažava njihovu tradiciju i običaje. S tim u vezi predstavnici Centra, direktorica Branka Danilović i stručna radnica Danka Grbović, tradicionalno i ove godine posjetili su romske porodice koje žive u naselju Trlica i ovom prilikom obradovali najmlađe članove porodica, poklonima u hrani odnosno slatkišima.

Takođe, prilikom posjete predstavnici Centra su kroz savjetodavno/edukativni razgovor podsjetili porodice na štetne posledica korona virusa i neophodnost poštovanja svih propisanih mjera Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti. 

SVJETSKI DAN ROMA

080420 1246080420 1245Povodom Svjetskog dana Roma i aktuelne situacije u vezi sa koronavirusom predstavnici Centra za socijalni rad za opštine Pljevlja i Žabljak, direktorica Branka Danilović i psiholog Marinko Vujanović su u saradnji sa Crvenim krstom Pljevlja, posjetili porodice romske populacije koje žive u naselju Trlica opština Pljevlja. Tom prilikom su im uručene određene donacije u vidu neophodnih namirnica koje je uz podršku Ministarstva rada i socijalnog staranja obezbijedio Centar za socijalni rad u saradnji sa Crvenim krstom. Direktorica Centra, Branka Danilović je istakla da Centar za socijalni rad u saradnji sa Ministarstvom rada i socijalnog staranja u kontinuitetu pruža određenu pomoć i podršku romima koji žive na teritoriji naše opštine.


Takođe, tokom ove posjete predstavnici Centra su obavili savjetodavno/edukativni razgovor sa romskom populcaijom a u vezi štetnih posledica koronavirusa i poštovanja svih propisanih mjera Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti. Stekao se utisak da je pomenuti razgovor dao očekivani rezultat te da će porodice romske populacije u našoj opštini nastojati da se pridržavaju svih privremnih mjera kako bi na taj način doprinjeli zaštiti zdravlja i života.

 

 

Centar za socijalni rad za opštine Pljevlja i Žabljak je u saradnji sa direktoricom i nastavnicima Gimnazije „Tanasije Pejatović“ Pljevlja održao informativno edukativna predavanja na temu „vršnjačkog nasilja“

Centar za socijalni rad za opštine Pljevlja i Žabljak je u saradnji sa direktoricom i nastavnicima Gimnazije „Tanasije Pejatović“ Pljevlja održao informativno edukativna predavanja na temu „vršnjačkog nasilja“. Naime, dana 26. februara 2020. godine, u svečanoj Sali Gimnazije “Tanasije Pejatović” u Pljevljima održana je radionica “Dijalogom, saradnjom i razumijevanjem protiv nasilja ”.

U okviru radionice učenici škole su prikazali prezentaciju o vršnjačkom nasilju, oblicima i preventivnim mjerama. Takođe, u okviru radionice prikazan je kratak film sa primjerima vršnjačkog nasilja kao i dva skeča učenika škole, gdje su isti učenici bili u ulozi nasilnika i u ulozi žrtve i na taj način su imali priliku da se osjete u ulozi žrtve vršnjačkog nasilja i samog počinioca, te da shvate psiho-socijalne, zdravstvene i druge posljedice koje nasilje ima za žrtvu.
Direktorica Centra za socijalni rad Branka Danilović je istakla značaj prepoznavanja vršnjačkog nasilja i prijavljivanja istog, Stručnoj služni škole ili drugim institucijama koje se bave ovom problematikom. Posebno je pohvalila kvalitet saradnje škole sa Centrom i u vezi s tim, smatra da je neophodno u kontinuitetu nastaviti sa ovakvim i sličnim aktivnostima te da je potrebno razvijati preventivne metode kako bi se spriječio svaki vid vršnjačkog nasilja u školi.
Psiholog Centra za socijalni rad Marinko Vujanović je upoznao prisutne sa ulogom i nadležnostima Centra za socijalni rad. Posebno je istekao dvostruku ulogu Centra koja se ogleda u tome da stručni radnici Centra istovremeno rade kako sa žrtvom vršnjačkog nasilja tako i sa počinicima nasilja.
Po saznanju o problemima u ponašanju djeteta postupanje Centra započinje pozivom djetetu i roditeljima na razgovor. Tokom prvog razgovora stručni radnik Centra pribavlja osnovne informacije o djetetu, njegovim problemima i poteškoćama u porodici, te se procjenjuju potrebe djeteta i porodice na temelju kojih se preduzimaju dalje mjere u cilju zaštite najboljeg interesa djeteta. U postupku procjenjivanja obavlja se uvid u sredinu u kojoj dijete živi, obavlja se razgovor sa predstavnicima Stručne službe škole i svima onima koji u svakom pojedinačnom slučaju mogu pomoći da se stvori jasna slika o problemima, ali i mogućnostima djeteta i njegovih roditelja za preovladavanje nastalih problema.
Centar za socijalni rad pruža podršku žrtvama vršnjačkog nasilja, savjetodavni rad sa izvršiocima nasilja i njihovim roditeljima, vrši nadzor nad njihovim ponašanjem, preduzima ostale mjere zaštite i u određenim slučajevima učestvuje u sudskim postupcima. Nakon obrade djetetove ličnosti i razgovora sa roditeljima, utvrđuje se Plan i program zaštite i rada, u zavisnosti da li je dijete žrtva ili počinilac, a sve u cilju poboljšanja njegovog ponašanja i bolje adaptacije u školi.
Vujanović je posebno istakao da stručni radnici u radu sa počiniocima nasilja fokusiraju pažnju na unaprjeđenje prosocijalnog načina razmišljanja, uspostavljanja odgovarajućeg nivoa kontrole impulsa, razvoja osjećaja odgovornosti i prihvatanja posledica za sopstveno ponašanje. Takođe je naveo da pomažu u razvijanju nenasilnih vještina za rješavanje konflikata i unaprijeđenja odnosa sa vršnjacima, a da roditeljima pružaju usluge savjetodavnog rada s ciljem jačanja roditeljskih kapaciteta.
Nakon realizovane radionice stekao se utisak da se u potpunosti ostvario cilj iste, da se preventivno djelovalo i da su učenici informisani kome se u mogu obratiti za pomoć i podršku u slučajevima vršnjačkog nasilja.

Pogledaj još novosti - Pljevlja i Žabljak