"Socijalni karton kao okosnica reforme socijalne zaštite" - intervju ministra rada i socijalnog staranja Kemala Purišića, za "Dnevne novine"
Informacioni sistem socijalnog staranja (ISSS) je kapitalni projekat crnogorske Vlade koji je omogućio sproveđenje reforme sistema socijalne zaštite sa ciljem da se siromašnima i socijalno ugroženima obezbijedi što kvalitetnija socijalna i porodična zaštita, kako u dijelu materijalnih davanja, tako i sa aspekta socijalnih usluga, kazao je Vikend novinama ministar rada i socijalnog staranja Kemal Purišic.
Objašnjavajući da je riječ o informacionom sistemu za procesuiranje, odobravanje, plaćanje, nadzor i reviziju socijalnih davanja, Purišic je kazao da su sistemom obuhvaćeni svi poslovni procesi u vezi sa socijalnom i dječjom zaštitom.
“Socijalni karton je omogućio kvalitetno izvještavanje, poslovnu analitiku i statistiku, koje se koriste za dalje kreiranje politike socijalne zaštite. Stoga, projekat ‘Socijalni karton’ predstavlja okosnicu procesa reforme socijalne zaštite”, tvrdi Purišic. Na pitanje dokle se stiglo sa realizacijom projekta, Purišić kaže da se on izvodi po fazama, pri čemu su prve dvije realizovane u roku.
PROJEKAT SE RADI U FAZAMA
“Faza I projekta Socijalni karton – informacioni sistem socijalnog staranja (ISSS) realizovan je u roku. Projekat je postigao postavljene ciljeve i znatno unaprijedio insitucionalno-organizacione, tehničko informacione kao i kadovske kapacitete centara za socijalni rad. Od 01. januara, 2015. Informacioni sistem je u operativnom radu u svim centrima za socijalni rad, njihovim podrucnim jedinicama (22 lokacije) i resornom Ministarstvu.
U međuvremenu, pristup informacionom sistemu je omogućen i u novootvorenim područnim jedinicama u Golubovcima, Tuzima, Petnjici i Gusinju”, objasnio je on.
Po uspješno realizovanom projektu, Vlada Crne Gore je, dodaje, donijela odluku o nastavku projekta, odnosno realizaciji Faze II kojom se dalje izgrađuje informacioni sistem.
“U okviru Faze II razvijeni su informacioni sistemi ustanova socijalne i dječje zaštite koji su povezani sa informacionim sistemom centara za socijalni rad. Rok za realizaciju Faze II bio je septembar 2017. Faza II je realizovana u predviđenom roku uz postignute zadate ciljeve. Realizacijom faze II, informacinim sistemom obuhvaćenisu svi centri za socijalni rad, kao i ustanove socijalne i dječje zaštite: Dom starih ‘Grabovac’ u Risnu, Dom starih ‘Bijelo Polje’ u Bijelom Polju, Dječji dom ‘Mladost’ Bijela, Zavod ‘Komanski most’ i Centar za djecu i mlade ‘Ljubovic’”, istakao je ministar.
Radi daljeg sprovođenja reforme sistema socijalne zaštite i kako bi sve što je urađeno bilo i održivo, odnosno kako bi sistem zaživio u svom punom kapacitetu, i u narednom periodu je, svjestan je Purišic, neophodna podrška u radu zaposlenima, dorada i razvoj novih funkcionalnosti informacionog sistema kao i obezbjeđivanje višegodišnjih ugovora za održavanje.
“Stoga je Ministarstvo rada i socijalnog staranja potpisalo je Anex Sporazuma o saradnji sa UNDP cime je obezbijeđen nastavak projekta do 31.09.2019. godine, odnosnoobezbijeđeni su dugoročni ugovori za održavanje IISSS koji ce trajati do 31.12.2021. godine”, najavio jePurišic.
Inace, Socijalni karton se odnosi na građane koji su korisnici prava iz socijalne i djecje zaštite, kao i na one koji su podnijeli zahtjeve za ostvarivanje prava bilo da se radi o materijalnim davanjima ili o uslugama.